Jak działa VPN?

VPN (Virtual-Private-Network) to szyfrowany „tunel”, za pomocą którego połączymy się z Internetem. Łącząc się z serwerem VPN sprawiamy, że nasz ruch internetowy jest tunelowany, czyli nie ‚wychodzi od nas’, lecz z serwera, z którym się łączymy.
W cudzysłowie ‚teleportujemy’ się do kraju w którym znajduje się serwer VPN.
Jeśli serwer VPN znajduje się w Polsce – nasze połączenie internetowe przejdzie przez serwer i wylegitymuje się Polskim adresem IP.

NASZ KOMPUTER -> POLSKI SERWER VPN -> VOD.PL | IPLA | Player
Adres IP: Niemiecki->Adres IP: Polski->Adres IP : Polski

Korzyści z używania VPN?

Korzystanie z połączeń VPN ma wiele zalet. Dzięki niemu ominiemy blokady regionalne, oraz zwiększymy swoje bezpieczeństwo w sieci. Od momentu połączenia się z siecią VPN nasz prawdziwy adres IP zostaje ukryty, co sprawia, że jesteśmy bardziej anonimowi w sieci Internet. Dane przesyłane przez sieć VPN są dodatkowo szyfrowane, a więc trudniej jest je przechwycić. Korzystanie z VPN jest wskazane zwłaszcza osobom, które często przebywają w hotelach z niezabezpieczoną siecią WiFi, kawiarniach, lotniskach czy innych publicznych miejscach.

Dzięki zastosowaniu szyfrowania połączenia VPN chroni nas przed wyciekiem informacji, które przesyłamy przez Internet. Normalnie, nie korzystając z VPN, łatwiej jest przechwycić wszystko co wysyłamy i odbieramy z Internetu np. adresy odwiedzanych stron internetowych (np. facebook), login i hasło do banku, czy zdjęcie z wakacji przesyłane do znajomych.

Nikt z nas nie chciałby, aby prywatne czy osobiste dane zostały przejęte, nawet przez „domorosłego hakera”. Świetnym zabezpieczeniem przed takimi sytuacjami jest VPN, ponieważ cały ruch sieciowy z naszego komputera zostanie zaszyfrowany i niemożliwy do odczytania, nawet po przechwyceniu.

Wyobrażacie sobie mieć na głowie „czapkę niewidkę” podczas surfowania w sieci internet? W dzisiejszych czasach jest to możliwe.

  1. Prywatność: Dzięki korzystaniu z VPN, Twój ruch sieciowy zostaje zaszyfrowany co znacząco utrudnia jego przechwycenie oraz odczytanie. Adres IP Twojego routera zostaje zamaskowany, dzięki czemu zyskujesz anonimowość. Od tej pory nie będzie to łatwe, żeby Cię zidentyfikować na podstawie Twojego adresu IP, ponieważ osoba chcąca Cię wyśledzić natrafi co najwyżej na adres IP serwera VPN – nie Twój!
  2. Bezpieczeństwo – maskowanie adresu IP oraz szyfrowanie ruchu sieciowego zwiększając Twoją prywatność, zwiększa też Twoje bezpieczeństwo w sieci. Nie daj się śledzić Twojemu dostawcy internetu, szefowi w biurze, czy hakerom, będąc podłączonym do niezabezpieczonej sieci WiFi, np. na lotnisku czy w McDonaldzie.
  3. Korzystaj bezpiecznie z otwartych sieci WiFi – otwarte sieci WiFi, np. na lotnisku, w kawiarni, restauracji czy dworcu kolejowym to raj dla hakerów. Dostęp do tej sieci mają wszyscy, ponieważ jest otwarta. To tak, jak otwarte drzwi dla złodzieja – tylko, że dla hakera mającego na celu przechwycić Twoje dane. Szyfrowanie połączenia sprawia, że nie będzie on w stanie odczytać tego, co przesyłasz do sieci. Nawet po przechwyceniu Twojego hasła, będzie to bezużyteczna informacja, ponieważ otrzymany ciąg znaków będzie ciągiem symboli, które nie mają żadnego znaczenia dla hackera. Jesteś bezpieczny!
  4. Ominięcie blokad regionalnych – łącząc się z serwerem VPN znajdującym się w Polsce, ominiesz także blokady regionalne. Ponieważ nie legitymujesz się własnym (zagranicznym) adresem IP, lecz polskim adresem IP serwera znajdującego się w Polsce – dostawcy mediów myślą, że przebywasz w Polsce – i masz dostęp do polskiej telewizji za granicą, np. Player.pl TVN czy IPLA lub VOD.